Mozgalmas nap volt a Stokkermill munkatársai számára a november 4. és 7. között Riminiben megrendezett Ecomondo legutóbbi kiállításán, ahol az A4-es csarnokban az elhasználódott napelemek újrahasznosítására szolgáló legújabb és legfejlettebb technológiákat és a lítium akkumulátorok újrahasznosítására szolgáló rendszereket állították ki.
A rendezvény lehetőséget kínált új potenciális ügyfelekkel való találkozásra, a meglévő kapcsolatok megszilárdítására, valamint a piacokkal és trendekkel kapcsolatos információk gyűjtésére.
A fotovoltaikus panelek újrahasznosítása rendkívül aktuális kérdés, és a Stokkermill évek óta dolgozik azon, hogy meghatározza a legjobb technológiákat a napelemek és fotovoltaikus panelek anyagfrakcióinak visszanyerésére.
A Stokkermill megközelítése szándékosan egyszerű, és célja, hogy garantálja a rendszerek hatékonyságát és a rendszerek kiépítéséhez szükséges beruházás kiegyensúlyozott gazdasági megtérülését.
Jelenleg a napelemek és fotovoltaikus panelek újrahasznosítási ellátási lánca nincs felkészülve a gyorsan és folyamatosan növekvő számú, selejtezésre szánt panel kezelésére, és minden érintett félnek erőfeszítéseket kell tennie annak érdekében, hogy értéket teremtsen az eszközökből és a hasznosítható anyagokból.
A Stokkermill által tervezett és épített panel-újrahasznosító sorok minimalizálják a kézi tevékenységek szükségességét, és inkább olyan automatizált rendszereket használnak, amelyek nagyobb hatékonyságot biztosítanak a nem szabványos vagy sérült panelek feldolgozásában. A legkisebb rendszer óránkénti teljesítménye meghaladja az 1 tonnát, és nagyobb kapacitású rendszerek is rendelkezésre állnak.
Egy másik jelentős kérdés az elektromos és elektronikus berendezések hulladékaiból (WEEE) és az autóiparból származó lítium akkumulátorok újrahasznosítása, amelyhez a Stokkermill aprító és fém- és fekete tömeg visszanyerő rendszereket tervez és gyárt.
Ebben az összefüggésben a tudományos kutatás és a folyamatos ipari kísérletek szerepe döntő fontosságú a tervezési döntések és megoldások irányításában. Az anyagok rendkívül heterogének, ami összetett kihívásokat jelent, és maximális rugalmasságot igényel az üzemtervezésben. A lítium akkumulátorok újrahasznosítása azonban olyan alapvető szükséglet, amelyet nem lehet figyelmen kívül hagyni, és stratégiai tevékenységnek kell tekinteni a ritka és értékes erőforrások és kritikus anyagok visszanyerése érdekében.
A Stokkermill üzemei képesek visszanyerni az elektrolitot, és leválasztani a fémfrakciókat, a rezet és az alumíniumot a fekete masszából a kémiai vegyületek visszanyerését célzó downstream műveletekhez.
A K750 kompakt granulátor, amely kétféle, 5,5 vagy 7,5 kW-os változatban kapható, egyszerű és hatékony műveletté teszi a kábelek újrahasznosítását és az öntvények visszanyerését.
A K750 kompakt granulátor 80-100 kg/h feldolgozási kapacitással rendelkezik.
A granulátor egy kompakt, de rendkívül merev váz köré épül, amely a sűrűségmérő elválasztóasztalt tartalmazza. A szerelvény merevsége lehetővé teszi az asztal rendkívül pontos működését, biztosítva a magas rézminőséget.
A K750 granulátor a Stokkermill termékcsalád legkompaktabb gépe réz- és alumíniumkábelek, valamint réz/alumínium radiátorok újrahasznosításához, 3000 kg/h feletti termelési kapacitással.
Még mindig a kábel újrahasznosításáról szólva, az Ecomondo 2024 alkalmat adott a forradalmi Mobile M600 rendszer előzetes bemutatására, amelyet hivatalosan az ISRI 2025 következő kiadásán mutatnak be. Ez egy 40 láb hosszú platformon elhelyezett mobil rendszer, amelynek különlegessége, hogy azonnal használható és nem igényel telepítési munkálatokat. A várható kapacitás több mint 500 kg/h lesz.
November 2024