Az elektromos járművek (EV-k) növekvő népszerűségével és a megújuló energiát hasznosító technológiák folyamatos fejlődésével a lítium-ion akkumulátorok (LIB-k) iránti kereslet folyamatosan növekszik. A 2024. szeptember 17-én és 18-án Louisville-ben megrendezett Scrap Expo során a Stokkermill, az újrahasznosítási megoldások innovációjában vezető szerepet betöltő vállalat bemutatta elkötelezettségét az elhasználódott lítium-ion akkumulátorok újrahasznosításával kapcsolatos kihívások megoldása, a fenntarthatóság és a technológiai innováció előmozdítása iránt.
Az elektromos járművekhez, az elektronikához és a megújuló energiatároló rendszerekhez nélkülözhetetlen lítium-ion akkumulátorok egyre nagyobb mennyiségű hulladékot termelnek, amelyek fenntartható ártalmatlanítási megoldásokat igényelnek. A használt LIB-akkumulátorok kezelése számos kihívást jelent, többek között a nagyfeszültséget, a szerkezeti összetettséget, valamint a biztonsággal és a megfelelő ártalmatlanítással kapcsolatos kockázatokat. A Stokkermill fejlett technológiákat fejlesztett ki e problémák megoldására, a kulcsfontosságú összetevők, köztük a fekete tömeg, a színesfém-frakciók, a réz és az alumínium kinyerésére összpontosítva.
A mechanikai visszanyerési eljárás elősegíti a körforgásos gazdaságot, csökkenti a környezeti terhelést és megkönnyíti az értékes anyagok újrafelhasználását a termelési ciklusban. A Scrap Expón bemutatott megoldások célja a technológiai innováció és a fenntarthatóság ötvözése, kielégítve egy gyorsan bővülő ágazat igényeit.
A Stokkermill bemutatta a napelemek ártalmatlanítására vonatkozó megoldásait is, egy olyan növekedési ágazatot, amelyben a vállalat új utakat jár be. A Stokkermill rendszerei lehetővé teszik a napelemek alkatrészeinek, különösen az alumínium, a szilícium, az üveg, a réz és a műanyagfrakciók, például az EVA (etilén-vinil-acetát) szétválasztását. A Stokkermill által kifejlesztett napelemek újrahasznosítása teljesen automatikus, anélkül, hogy a fotovoltaikus panelt borító alumíniumprofilt le kellene kérgezni.
Ezeket az anyagokat vissza lehet vezetni az iparágba, elősegítve a körkörös és hatékony ellátási lánc kialakítását. Az üzemek kezelési kapacitása 500 kg/h-tól több mint 2000 kg/h-ig terjed, alkalmazkodva a különböző ipari igényekhez. Figyelembe véve, hogy egy napelem átlagos élettartama körülbelül 10 év, 2030-ra várhatóan több mint 47 millió tonna fotovoltaikus panelt kell majd ártalmatlanítani és ideális esetben újrahasznosítani. Jelenleg a napelemeknek csak egy töredékét hasznosítják újra, de ennek az aránynak gyorsan javulnia kell a stratégiai fontosságú anyagok visszanyerése és az iparág fenntartható jövője érdekében. A Stokkermill vezető szerepével és élvonalbeli technológiájával segít betölteni ezt a hiányt, és olyan megoldásokat fejleszt ki, amelyek megfelelnek a jelen és a jövő kihívásainak az akkumulátorok és napelemek újrahasznosítása terén.